Motywowanie pracowników, czyli zadowolony personel

W licznych badaniach przeprowadzonych w korporacjach na temat zadowolenia pracowników dominuje wniosek, że to nie pieniądze wpływają na motywowanie pracowników. Aby pracownik był efektywny, nie wystarczy mu w nieskończoność zwiększać pensji (chociaż to się raczej nie zdarza), ale dać mu możliwość rozwoju osobistego.

Zagadnienia takie jak motywowanie pracowników jest poruszane nie tylko w licznych publikacjach, ale jest to również bardzo częsta tematyka organizowanych szkoleń. Liczni trenerzy podkreślają, że motywowanie pracowników wpływa na ich angażowanie się w pracę, a to przecież na tym najbardziej zależy firmom. Nie trzeba nikogo przekonywać, że pracownik zadowolony pracuje lepiej i wydajniej, niż człowiek niedoceniony i nieusatysfakcjonowany.

Stąd bierze się bardzo krótkie stwierdzenie – motywowanie pracowników w sposób efektywny skraca czas wykonania większej ilości pracy, czyli pomaga na oszczędność kapitału. I wcale sposoby na motywowanie pracowników nie wiążą się z nakładami finansowymi czy też angażowaniem trenerów do szkoleń.

Techniki motywacyjne wpływające na efektywność pracowników

Dobrze prosperująca firma to przede wszystkim zadowoleni pracownicy, którzy czują się odpowiednio zmotywowani, przez co pracują wydajniej. Różne techniki motywacyjne to możliwość na zwiększenie małymi nakładami nie tylko zadowolenia, ale również osiąganych wyników.

Składające się na techniki motywacyjne  to nic innego, jak zapewnienie pracownikom możliwości rozwoju oraz samokształcenia. To nie pieniądze motywują, jakby się mogło wydawać. Należy zwrócić uwagę na to, że pracownik zadowolony to więcej wykonanej pracy w krótszym czasie – do osiągnięcia takiego efektu przydadzą się techniki motywacyjne. Możliwość awansu to najważniejsze z nich. Najlepiej, aby pracownik wiedział, że ma taką możliwość. To pozwala na angażowanie się w wykonywane prace. Jednak techniki motywacyjne podsuwają również inne sposoby: pochwała pracownika dobrze wykonywującego pracę. W Japonii bodziec, jakim jest uściśnięcie ręki pracownika przez dyrektora na oczach innych pracowników działa lepiej niż największa podwyżka. Docenienie starań człowieka i stworzenie przyjaznego miejsca pracy to jedne z lepszych sposobów motywacji.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: