Jak motywować do działania największego lenia?

Błogie lenistwo, okres wakacyjny…  W takim czasie ciężko spotkać osobę czytającą książki z dziedziny nauk ścisłych czy też widzieć kogoś, kto z własnej woli powtarza i przygotowuje się do następnego roku nauki. Również podczas urlopu pracownicy nie myślą i nie doszkalają się w zakresie wakacji, tylko starają się o niej zapomnieć i odpocząć. Jak zmotywować do działania, aby nie przespać całego urlopu i całych wakacji?

Procesy motywacyjne w naszym umyśle uruchamiamy my sami. Tylko od nas zależy, czy znajdziemy chęci i zwrócimy uwagę na motywujące bodźce znajdujące się w naszym pobliżu. Do motywacji potrzebny jest cel. Nawet na 2 tygodniowym urlopie można zrobić coś, z czego będziemy zadowoleni- nauczymy się żeglować, zapiszemy się do szkoły windsurfingu i inne. Tutaj motywuje nas sama przyjemność.

Takie doświadczenie (o ile takie posiadamy) może być wykorzystywane jeszcze wielokrotnie w naszym życiu. Ponieważ odpowiedź na pytanie jak zmotywować do działania to próba wzbudzenia w sobie stanu motywacji, który pomoże nam wykonać czynności, do których po prostu tej motywacji nie odczuwamy. Może to być różnie: nieciekawe zajęcie, nudne, rutynowe powtarzanie tych samych czynności…. A czasami po  prostu trzeba. Co zrobić?

  1. Określ konkretny cel, dla którego wykonujesz daną czynność,
  2. Przypomnij sobie, co ostatnio cię zmotywowało (szkoła windsurfingu)? I spróbuj wzbudzić w sobie te uczucia,
  3. Wypisz sobie na kartce wszystkie korzyści, jakie osiągniesz po wykonaniu danego zadania/czynności.

Tak podbudowany psychicznie, z pozytywnym nastawieniem i listą korzyści możesz zabierać się za wykonanie działania. Pamiętaj, że czerpanie przyjemności nawet z zadań mało ciekawych jest możliwe!

Pozdrawiam,
Aneta Pawlus

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: